Vítej zlatý hattricku!

Celkově páté republikové finále středních škol v kopané - Poháru Josefa Masopusta v Praze Na Julisce nadchlo Svou kvalitou a dramatičností. Hlavní roli sehrál tým Základní školy a Střední školy Bohemia z Chrudimi, který získal prvenství potřetí v řadě. Utkání se hrála na dvakrát třicet minut a ihned následovaly penalty, finále se prodlužovalo o dvakrát sedm minut.

Skupina A :

ISŠ HPOS Příbram – ISŠ technická a ekonomická Sokolov 2:1, hlavní hřiště

Sokolov – SPŠT Jablonec 2:1, umělá tráva

Jablonec – Příbram 1:10, hlavní hřiště

Skupinu ovládnul tým z Příbami se sedmi hráči, kteří se představili i v juniorské Lize mistrů.

Skupina B :

SOŠ stavební a zahradnická Praha 9, Jarov – ZŠ a SŠ Bohemia Chrudim 3:1 (0:0), umělá tráva

V repríze loňského finále doplatili hosté z Chrudimi na menší důraz v koncovce ovlivněný i skvělým výkonem domácího brankáře. Pražané naopak své šance neomylně proměnili. Ve 48. minutě šli domácí do vedení, na které odpověděl hostující Valenta po akci vypracované Stránským. V závěru otočili domácí z brejku skóre na svou stranu a výsledek ještě stihli pojistit třetí brankou.

Praha – SPŠ polytechnická Zlín 1:3 (1:2) , hlavní hřiště

Moravané zaslouženě zaskočili domácího favorita a po jeho vedoucím gólu výsledek dokonale přetočili.

Zlín – Chrudim 0:4 (0:3), umělá tráva

Vynikající výkon lyceistů z Chrudimi, kteří během poločasu otočili svoji nevýhodnou výchozí pozici a nakonec postoupili z prvního místa ve skupině. Účet zápasu otevřel v 15. minutě Hiller a o pět minut později zvýšil nevídanou nádhernou „banánovou“ střelou z PVK do šibenice Stránský. Ve 27. minutě zblízka zavěsil opět skvělý Hiller, který vstřelil i další gól, jenž nebyl pro ofsajd uznán. Výsledek pečetil do prázdné branky po akci střídajícího Kulicha v poslední minutě Stránský.

Semifinále :

Chrudim – Sokolov 0:0, P.K. 4:3, hlavní hřiště

Vyrovnané utkání s minimem šancí a pozornými obranami. Obhájci titulu z Chrudimi byli nejblíže ke vstřelenému gólu po ráně Grulicha do břevna ve 23. minutě utkání. Chrudimští museli nahradit v sestavě svého kapitána Pavla Matějku, který skládal přijímací zkoušky na vysokou školu a dotáhli zápas k následujícímu penaltovému rozstřelu: Vodička 1:0, Sokolov 1:1, Valentu vychytal gólman, Stejskal zneškodnil penaltu Sokolova, Švec 2:1, Stejskal vyrazil další penaltu, Stránský 3:1, Sokolov 3:2, Pirkl odmítl vítězství střelou vedle, Sokolov 3:3, Matyáš nechytatelnou dělovkou od břevna do sítě 4:3, Sokolov –vedle.

Praha – Příbram 1:2, umělá tráva

Po vedoucí brance domácích strhla Příbram vítězství na svou stranu.

O 5. místo : Zlín - Jablonec 0:0 (pokutové kopy 4:5), umělá tráva

O 3 .místo : Praha – Sokolov 2:2 (0:2) P.K. 3:1, hlavní hřiště

Finále :

Chrudim – Příbram 3:2 (2:0,2:2) po prodloužení, hlavní hřiště

Na finále znovu dorazil do Prahy z Hradce Králové a dokonale podpořil svůj tým kapitán Pavel Matějka a opět podal skvělý výkon a strhl svým přístupem i ostatní. Chrudim zaskočila favorizovaného sebevědomého soupeře takřka raketovým nástupem. Ve 3. minutě Stránský famózně přešel přes čtyři hráče soupeře a připravil pozici pro Švece, který míč důrazně dopravil do sítě. Vzápětí následoval PVK z hranice pokutového území, ale Švec při exekuci uklouznul. O minutu později se překvapenou obranou Příbrami prohnal Vašulín a bylo to 2:0. V 15. minutě se po rohovém kopu objevil v dobré pozici Matějka, ale míč skončil nad brankou. Příbram se postupně dostávala do hry a v 17. minutě čaroval po střelách zblízka brankář Stejskal. Na začátku druhé půle přišel drtivý tlak Příbrami s rychlou kombinací mnohdy na jeden dotek. Příbram stále tlačila lyceisty před jejich bránu a po zásluze snížila ve 40. minutě na 1:2. Chrudimští podnikali pouze sporadické protiútoky a střela Grulicha po zpětné přihrávce Valenty minula tyč o centimetry. Chrudimským lyceistům rychle ubývaly síly, hráči odcházeli střídat absolutně vyčerpaní, a tak další ataky Příbrami zákonitě vyústily ve vyrovnání po nepokrytém rohovém kopu v 52. minutě na 2:2. Po remíze v normální hrací době došlo k prodloužení utkání o dvakrát sedm minut. Také příbramským začaly fyzické síly vynaložené na vyrovnání ubývat a hra se opět vyrovnala. Na hrotu Chrudimi znovu ožil důrazný Vašulín, který vystihnul špatnou přihrávku obránce Příbrami vlastnímu brankáři a po sólovém nájezdu skóroval (65.). Na konci prvního prodloužení nechali chrudimští zcela volného hráče na hranici vlastního pokutového území a jeho ostrá rána skončila na tyči. Ve druhém prodloužení se projevil výrazný úbytek sil, ale obrovská vůle byla na obou stranách. Dvě minuty před koncem se krásně uvolnil před brankou Příbrami Vašulín, ale sám před gólmanem netrefil prázdnou branku, a tak hektická atmosféra pokračovala do samotného konce utkání.

Jaromír Pecina, ředitel, trenér : Jsem unavený, dojatý, hrdý a šťastný. Po úvodních dvou zápasech ve skupině nebyla naše výchozí pozice zrovna nejlepší, někteří hráči byli unaveni z nabitého programu posledních dnů, ale nakonec jsme postoupili z prvního místa. V semifinále přišel penaltový rozstřel, ale my máme v brance Jana Stejskala, který nám dodává v rozhodujících momentech zápasů sebevědomí a sebedůvěru. Do finálové atmosféry nám výrazně přispěl opětovný příjezd kapitána Pavla Matějky. Příbram byla velice sebevědomá a její sestava prošpikovaná hráči se zahraničními zkušenostmi z juniorské Ligy mistrů budila respekt, ale při naší přípravě jsme to klukům nepřipomínali. Koho porazili, to zjistili až po utkání. Všem děkuji, všichni šli na dřeň a sáhli si až na dno. Fyzické síly však nahrazovala jejich bojovná srdce a nezměrná touha po obhajobě. Jedná se o největší úspěch školy v její dosavadní historii. Celý turnaj, který tentokrát provázelo příjemné fotbalové počasí, byl skvělým zážitkem. Kluci hráli celý druhý den na hlavním stadionu Na Julisce a gratulace jsme přijímali třeba od Vítězslava Lavičky (trenér ČR U-21), Josefa Jelínka (vicemistra světa z MS v Chile 1962), představitelů FIFA a FAČR. Moderátorem celé akce byl rozhlasový reportér Stanislav Zikmund.

Nejlepším brankářem turnaje byl vyhlášen Jan Stejskal (SŠ Bohemia Chrudim).